Google Çeviri Çeviri tarafından desteklenmektedir
Kariyer

Hastane ve Klinik Temizliği

Hastane ve Klinik Temizliği ; İnsan sağlığı açısından hastane,klinik ve medikallerin temizliğine dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi mecburidir.

Hastane ve Klinik Temizliği

Hastane ve Klinik Temizliği ; İnsan sağlığı açısından hastane,klinik ve medikallerin temizliğine dikkat edilmesi ve özen gösterilmesi mecburidir.. Hastane binalarının ve çevresinin temizliği uzman yöneticiler eşliğinde ve tecrübeli temizlik personelleri ile yapılmalıdır.Temizliği icra eden ve yöneten ekip ne kadar tecrübeli veprofesyonel olursa verilen temizlik hizmeti de o denli sağlıklı ve hijyenik olacaktır.

Hastane ve sıhhat hizmeti veren kurumların temizliği yapılırken temizlikte kullanılacak malzeme ve ürünlerin sıralaması önceden yazılmalı ve bu  ürünler insan ve çevre sağlığı açısından tehdit içermeyen malzemelerden olmalıdır. Kullanılacak olan bu ürünler sıhhat Bakanlığı veya devletin yetkili mercilerince izn verilmiş (onaylanmış) olmalıdır.

Sıhhat kuruluşların temizliğinde en çok önem arz eden yerlerin başlangıcında ameliyathane ,wc , Lavabo, hasta odaları gelmektedir.


Özellikle ameliyathane temizliği sterilizasyon bakımından çok dikkat edilmesi ve ne olursa olsun mevzusunda yeterli kişilerce yapılması gerekmektedir. Wc. Lavabolar çok sık aralıklarla dezenfekte özellikli temizlik ürünleri kullanılarak; önceden belirlenmiş özel renkli temizlik araç ve gereçleri ile temizlenmelidir. Mümkünse bu alanlarda kullanılan bezler tek seferlik kullanılmalı temizlikten sonrasında atılmalıdır.


Tıbbi atıklar hiçbir zaman açık alan ve çöp kovalarına atılmamalı, uzmanlarca yazılmış tıbbi atık toplama ve denetimü prosedürüne uygun hareket edilmelidir. Hasta odalarının temizliğinde hastanın durumuna gore özel temizlik ürünleri kullanılmalı, hastanın alerjisi de göz önüne alınarak hastanın sağlığını riske edecek temizlik malzemesi ve ürünü kullanılmamalıdır.Hastane koridorları, merdivenleri ve çevresi çok temiz tutulmalı, mikrop ve bakteri barındıracak durumlar engellenmelidir.


Tüm bu temizlikler kesinlikle sıhhat kurumları temizlik prosedürlerine ve talimatlarına uygun deneyimli temizlik personellerince ve uzmanların gözetiminde yapılmalıdır.